Licensed to Gerspacker Regional Aquatic Center - Site License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 1/20/2018 05:54 PM
                    SVSU vs Ashland & Hillsdale - 1/20/2018                    
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saginaw Valley State Universit-MI  'A'                 NT    1:47.79  
     1) Thielen, Amanda R 19            2) Mattar, Lydia R 21             
     3) Bloom, Alexa K 19               4) Soenksen, Melanie A 21         
       27.46    30.31    26.05    23.97                                    
  2 Ashland University-OH  'A'                        1:55.96    1:52.87  
     1) Zaper, Jessica M 18             2) Reichard, Grace C 22           
     3) Grady, Julia R 21               4) Brightman, Sophie A 20         
       29.11    30.48    27.64    25.64                                    
  3 Hillsdale College-MI  'A'                              NT    1:53.28  
     1) Farris, Tiffany 20              2) Ellingson, Anika G 21          
     3) Rao, Emma J 19                  4) Vita, Mary G 19                
       31.03    29.11    27.85    25.29                                    
  4 Saginaw Valley State Universit-MI  'B'                 NT    1:55.16  
     1) Martinez, Rebeca 21             2) Darbee, Kimble L 18            
     3) Thompson, Sarah E 18            4) Jewell, Aaryn L 20             
       28.70    32.68    28.59    25.19                                    
  5 Hillsdale College-MI  'B'                              NT    1:56.25  
     1) Bickerstaff, Bailey C 20        2) Addis, Victoria M 19           
     3) Houghton, Grace A 21            4) Steyer, Taylor A 20            
       30.31    31.10    28.59    26.25                                    
  6 Saginaw Valley State Universit-MI  'C'                 NT   x2:01.47  
     1) Dafforn-Koebler, MacKenzye L 20 2) Trombley, Grace S 20           
     3) Mathews, Cameron L 18           4) Flannigan, Melissa M 20        
       32.47    33.30    29.78    25.92                                    
  7 Ashland University-OH  'B'                             NT    2:02.15  
     1) Patterson, Courtney M 22        2) Camp, Destiny R 20             
     3) Teague, Michaela M 21           4) Olander, Maddie L 21           
       32.03    33.03    30.25    26.84                                    
  8 Hillsdale College-MI  'C'                              NT   x2:04.13  
     1) Matti, Allie M 20               2) Bowen, Peyton E 21             
     3) Leathers, Lizzie J 20           4) McComb, Caylee A 20            
       30.40    36.05    29.62    28.06                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saginaw Valley State Universit-MI  'A'                 NT    1:34.63  
     1) Pokley, Dalton J 20             2) Yap, Shaun 22                  
     3) Kopacki, Dylan A 20             4) Amick, Kyle J 18               
       24.82    25.25    23.38    21.18                                    
  2 Ashland University-OH  'A'                        1:38.91    1:36.83  
     1) Nasser, Dylan P 18              2) Callis, Daniel 21              
     3) Goeke, Keegan T 20              4) Nixon, Josh A 22               
       24.81    27.11    23.18    21.73                                    
  3 Saginaw Valley State Universit-MI  'B'                 NT    1:38.25  
     1) Berens, Nick J 20               2) Kovac, Kolton 19               
     3) Spears, Michael S 20            4) Modglin, Sanders M 18          
       25.07    28.46    22.89    21.83                                    
  4 Ashland University-OH  'B'                             NT    1:42.02  
     1) Keilholz, Ben A 21              2) Bernsdorf, Matthew D 21        
     3) Stahl, Grant C 21               4) Martucci, Chris W 21           
       25.55    28.46    23.96    24.05                                    
  5 Saginaw Valley State Universit-MI  'C'                 NT   x1:43.01  
     1) Billiu, Phil N 18               2) Vancoppenolle, Matthew F 18    
     3) Keiffer, Danny J 19             4) Jones, Parker 19               
       26.19    29.30    24.30    23.22                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thielen, Amanda R         19 Saginaw Valley-MI         NT   10:47.81  
      28.51   31.28   32.14   32.38   32.05   32.16   32.28   32.06
      32.43   32.77   31.87   32.45   32.91   33.62   33.44   33.56
      33.38   33.18   33.37   31.97                                
  2 Davis, Alexandra L        20 Saginaw Valley-MI         NT   10:50.29  
      29.21   32.03   32.24   32.74   32.54   32.87   32.58   32.48
      33.00   32.94   33.05   32.89   32.86   33.04   33.08   32.92
      32.87   32.91   32.57   31.47                                
  3 Heeres, Katherine E       19 Hillsdale-MI              NT   11:01.18  
      29.29   32.21   33.22   32.77   33.20   33.13   33.56   34.14
      33.15   33.09   33.68   32.70   33.31   34.15   33.12   33.71
      33.41   33.81   33.15   32.38                                
  4 Staley, Erin M            20 Ashland-OH          11:21.01   11:03.50  
      30.34   32.65   33.33   33.25   32.66   33.03   33.21   33.52
      33.54   33.47   33.22   33.40   33.68   33.55   33.55   33.70
      33.83   33.73   33.31   32.53                                
  5 Lebleu, Danielle E        19 Hillsdale-MI              NT   11:11.65  
      29.41   32.12   32.66   33.16   33.46   33.65   33.74   34.12
      34.34   34.16   33.96   34.04   34.23   34.53   34.82   34.33
      33.79   33.93   34.05   33.15                                
  6 Olander, Maddie L         21 Ashland-OH          11:28.33   11:16.17  
      29.72   32.32   33.13   33.51   33.49   33.68   34.00   33.98
      34.16   34.36   34.58   34.36   34.78   34.55   34.56   34.66
      34.62   34.30   34.06   33.35                                
  7 Sobell, Alicia M          20 Saginaw Valley-MI         NT   11:19.42  
      31.27   33.70   33.99   34.17   34.24   34.25   34.17   34.11
      33.95   34.02   34.15   34.33   33.82   34.08   34.06   34.21
      34.38   34.46   34.34   33.72                                
  8 Dewey, Logan N            20 Saginaw Valley-MI         NT  x11:28.61  
      30.36   33.55   33.92   34.18   34.18   34.69   34.63   34.50
      34.75   34.80   34.52   34.86   35.03   34.91   35.08   35.29
      35.34   35.10   34.91   34.01                                
  9 Smith, Theresa M          22 Hillsdale-MI              NT   12:28.39  
      32.98   36.49   36.81   37.14   37.43   37.12   37.13   37.44
      37.78   37.54   37.43   38.36   38.11   37.78   39.33   38.40
      37.66   38.77   37.80   36.89                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deemer, Ryan R            21 Ashland-OH           9:57.44    9:48.40  
      26.64   29.21   29.25   29.81   29.51   29.84   29.31   29.72
      29.71   29.71   29.59   29.42   29.68   29.71   29.55   29.64
      29.73   29.74   29.85   28.78                                
  2 Lin, Peter                19 Saginaw Valley-MI         NT   10:09.65  
      26.97   29.31   29.72   30.05   30.17   30.25   30.45   30.71
      30.83   30.90   30.81   31.05   31.09   31.27   31.19   31.31
      31.22   31.11   30.99   30.25                                
  3 Kusterer, Jake R          18 Saginaw Valley-MI         NT   10:25.44  
      27.62   30.46   30.95   31.17   31.26   31.33   31.48   31.70
      31.70   31.87   31.77   31.65   31.90   31.88   31.91   31.60
      31.77   31.52   31.31   30.59                                
  4 Schulz, Frederich J       20 Saginaw Valley-MI         NT   10:30.77  
      27.99   30.41   30.71   30.99   31.41   31.48   31.62   31.86
      31.94   32.17   31.76   31.76   31.91   31.82   31.79   32.01
      31.64   32.68   33.09   31.73                                
  5 Feuerstine, Kyle B        18 Ashland-OH          10:39.45   10:42.70  
      28.86   31.40   31.80   32.11   32.39   32.02   32.14   32.09
      32.03   32.16   32.06   32.56   32.12   31.75   32.76   33.50
      33.50   32.83   32.77   31.85                                
  6 Mikal, Pat N              21 Ashland-OH                NT   11:05.55  
      28.82   32.43   32.54   32.79   32.93   32.94   34.04   34.12
      34.05   34.50   34.13   33.92   33.66   33.88   33.81   34.37
      33.74   33.94   33.30   31.64                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grashuis, Taylor A        20 Saginaw Valley-MI         NT    1:58.45  
      27.66   29.72   30.54   30.53                                
  2 Wilkens, Hannah K         18 Hillsdale-MI              NT    2:02.09  
      28.01   30.98   32.04   31.06                                
  3 Vita, Mary G              19 Hillsdale-MI              NT    2:02.27  
      28.53   31.08   31.83   30.83                                
  4 Jewell, Aaryn L           20 Saginaw Valley-MI         NT    2:05.30  
      29.10   31.70   32.60   31.90                                
  5 Mathews, Cameron L        18 Saginaw Valley-MI         NT    2:09.57  
      28.99   32.36   33.84   34.38                                
  6 Kassinger, Marissa A      18 Ashland-OH           2:14.76    2:10.67  
      29.86   32.84   34.18   33.79                                
  7 Palmer, Elizabeth A       20 Ashland-OH                NT    2:15.85  
      31.15   35.57   35.31   33.82                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hutchinson, Jayden        19 Saginaw Valley-MI         NT    1:45.58  
      24.93   26.70   27.24   26.71                                
  2 Berens, Nick J            20 Saginaw Valley-MI         NT    1:48.69  
      25.30   27.40   28.08   27.91                                
  3 Stahl, Grant C            21 Ashland-OH           1:52.33    1:52.25  
      25.35   28.04   29.56   29.30                                
  4 Keilholz, Ben A           21 Ashland-OH                NT    1:53.98  
      25.16   28.42   30.39   30.01                                
  5 Peterson, Mark            20 Saginaw Valley-MI         NT    1:56.29  
      26.67   29.65   30.05   29.92                                
  6 Reventlow, Peter C        19 Ashland-OH           1:58.47    1:57.00  
      27.23   29.67   30.24   29.86                                
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thielen, Amanda R         19 Saginaw Valley-MI         NT      59.43  
      28.68   30.75                                                
  2 Heeres, Katherine E       19 Hillsdale-MI              NT    1:01.17  
      30.15   31.02                                                
  3 Farris, Tiffany           20 Hillsdale-MI              NT    1:05.33  
      31.12   34.21                                                
  4 Bickerstaff, Bailey C     20 Hillsdale-MI              NT    1:05.80  
      32.64   33.16                                                
  5 Patterson, Courtney M     22 Ashland-OH           1:08.63    1:09.47  
      32.99   36.48                                                
  6 Dafforn-Koebler, MacKenz  20 Saginaw Valley-MI         NT    1:09.65  
      33.83   35.82                                                
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nasser, Dylan P           18 Ashland-OH             53.19      52.85  
      25.91   26.94                                                
  2 Goeke, Keegan T           20 Ashland-OH             54.85      54.85  
      26.42   28.43                                                
  3 Billiu, Phil N            18 Saginaw Valley-MI         NT      55.80  
      26.94   28.86                                                
  4 Jones, Parker             19 Saginaw Valley-MI         NT      59.15  
      29.20   29.95                                                
  5 Modglin, Sanders M        18 Saginaw Valley-MI         NT      59.32  
      27.81   31.51                                                
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellingson, Anika G        21 Hillsdale-MI              NT    1:05.91  
      30.72   35.19                                                
  2 Reichard, Grace C         22 Ashland-OH                NT    1:06.75  
      31.40   35.35                                                
  3 Mattar, Lydia R           21 Saginaw Valley-MI         NT    1:06.90  
      31.61   35.29                                                
  4 Addis, Victoria M         19 Hillsdale-MI              NT    1:08.16  
      32.00   36.16                                                
  5 Darbee, Kimble L          18 Saginaw Valley-MI         NT    1:12.51  
      34.01   38.50                                                
  6 Trombley, Grace S         20 Saginaw Valley-MI         NT    1:14.28  
      34.64   39.64                                                
  7 Camp, Destiny R           20 Ashland-OH           1:14.87    1:14.84  
      35.06   39.78                                                
  8 Miller, Taylor G          20 Saginaw Valley-MI         NT   x1:16.76  
      36.33   40.43                                                
  9 Smith, Theresa M          22 Hillsdale-MI              NT    1:17.41  
      36.71   40.70                                                
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yap, Shaun                22 Saginaw Valley-MI         NT      57.44  
      26.92   30.52                                                
  2 Callis, Daniel            21 Ashland-OH           1:00.44    1:01.67  
      28.89   32.78                                                
  3 Kopacki, Dylan A          20 Saginaw Valley-MI         NT    1:02.79  
      29.49   33.30                                                
  4 Bernsdorf, Matthew D      21 Ashland-OH           1:01.54    1:03.39  
      30.23   33.16                                                
  5 Vancoppenolle, Matthew F  18 Saginaw Valley-MI         NT    1:03.84  
      29.90   33.94                                                
  6 Kovac, Kolton             19 Saginaw Valley-MI         NT   x1:04.48  
      29.81   34.67                                                
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martinez, Rebeca          21 Saginaw Valley-MI         NT    2:09.23  
      29.19   32.87   33.08   34.09                                
  2 Houghton, Grace A         21 Hillsdale-MI              NT    2:12.85  
      30.24   33.80   34.09   34.72                                
  3 Sobell, Alicia M          20 Saginaw Valley-MI         NT    2:18.36  
      31.49   35.02   35.76   36.09                                
  4 Thompson, Sarah E         18 Saginaw Valley-MI         NT    2:23.67  
      31.96   36.42   37.60   37.69                                
  5 Bowen, Peyton E           21 Hillsdale-MI              NT    2:24.75  
      32.29   36.45   37.81   38.20                                
  6 Leathers, Lizzie J        20 Hillsdale-MI              NT    2:27.64  
      32.08   37.48   38.99   39.09                                
  7 Teague, Michaela M        21 Ashland-OH                NT    2:29.21  
      33.06   37.93   39.02   39.20                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Georgiadis, Chris B       22 Ashland-OH                NT    1:56.63  
      26.57   29.02   30.39   30.65                                
  2 Henning, Connor B         20 Saginaw Valley-MI         NT    1:58.50  
      26.81   29.27   30.73   31.69                                
  3 Pokley, Dalton J          20 Saginaw Valley-MI         NT    1:58.95  
      26.64   30.41   30.75   31.15                                
  4 Bradfield, Aaron C        20 Ashland-OH                NT    2:05.39  
      27.26   31.46   32.93   33.74                                
  5 Tansel, Jeffery M         20 Saginaw Valley-MI         NT    2:07.51  
      27.36   31.27   33.27   35.61                                
  6 Feuerstine, Kyle B        18 Ashland-OH                NT    2:11.59  
      29.70   34.05   33.89   33.95                                
  7 Martucci, Chris W         21 Ashland-OH                NT   x2:12.70  
      28.73   34.48   34.88   34.61                                
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Soenksen, Melanie A       21 Saginaw Valley-MI         NT      24.72  
  2 Bloom, Alexa K            19 Saginaw Valley-MI         NT      24.87  
  3 Zaper, Jessica M          18 Ashland-OH             25.34      25.29  
  4 Grashuis, Taylor A        20 Saginaw Valley-MI         NT      25.47  
  5 Brightman, Sophie A       20 Ashland-OH             26.62      25.95  
  6 Vita, Mary G              19 Hillsdale-MI              NT      26.05  
  7 Kassinger, Marissa A      18 Ashland-OH             26.88      26.21  
  8 Rao, Emma J               19 Hillsdale-MI              NT      26.48  
  9 Flannigan, Melissa M      20 Saginaw Valley-MI         NT     x26.49  
 10 Steyer, Taylor A          20 Hillsdale-MI              NT      27.20  
 11 Ellingson, Anika G        21 Hillsdale-MI              NT     x27.46  
 12 Patterson, Courtney M     22 Ashland-OH             27.22     x27.71  
 13 Palmer, Elizabeth A       20 Ashland-OH             28.36     x27.83  
 14 McComb, Caylee A          20 Hillsdale-MI              NT     x28.78  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Amick, Kyle J             18 Saginaw Valley-MI         NT      21.78  
  2 Nixon, Josh A             22 Ashland-OH             22.56      22.43  
  3 Spears, Michael S         20 Saginaw Valley-MI         NT      22.45  
  4 Lovas, Todd S             20 Saginaw Valley-MI         NT      23.69  
  5 Keiffer, Danny J          19 Saginaw Valley-MI         NT     x24.50  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Francisco, Wilhelmina     21 Saginaw Valley-MI         NP     238.85  
  2 Caird, Elizabeth          18 Saginaw Valley-MI         NP     238.25  
  3 Lafollette, Megan         18 Saginaw Valley-MI         NP     191.45  
  4 Cronin, Maddy M           19 Ashland-OH            150.67     154.25  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ott, Justin               18 Saginaw Valley-MI         NP     250.60  
  2 Aziz, Kevin               21 Saginaw Valley-MI         NP     237.90  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reichard, Grace C         22 Ashland-OH             54.09      53.19  
  2 Soenksen, Melanie A       21 Saginaw Valley-MI         NT      54.84  
      26.10   28.74                                                
  3 Grashuis, Taylor A        20 Saginaw Valley-MI         NT      55.49  
      26.99   28.50                                                
  4 Heeres, Katherine E       19 Hillsdale-MI              NT      55.75  
      26.92   28.83                                                
  5 Grady, Julia R            21 Ashland-OH             56.14      56.34  
      26.91   29.43                                                
  6 Jewell, Aaryn L           20 Saginaw Valley-MI         NT      56.62  
      27.21   29.41                                                
  7 Zaper, Jessica M          18 Ashland-OH                NT      56.81  
      26.44   30.37                                                
  8 Houghton, Grace A         21 Hillsdale-MI              NT      57.95  
      27.88   30.07                                                
  9 Kassinger, Marissa A      18 Ashland-OH             59.08     x58.75  
      28.31   30.44                                                
 10 Dafforn-Koebler, MacKenz  20 Saginaw Valley-MI         NT     x58.87  
      27.96   30.91                                                
 11 Rao, Emma J               19 Hillsdale-MI              NT    1:00.85  
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Amick, Kyle J             18 Saginaw Valley-MI         NT      47.98  
      23.05   24.93                                                
  2 Spears, Michael S         20 Saginaw Valley-MI         NT      49.03  
      23.89   25.14                                                
  3 Keilholz, Ben A           21 Ashland-OH             50.16      49.19  
      23.41   25.78                                                
  4 Stahl, Grant C            21 Ashland-OH                NT      49.92  
      23.97   25.95                                                
  5 Jones, Parker             19 Saginaw Valley-MI         NT      51.68  
      24.98   26.70                                                
  6 Modglin, Sanders M        18 Saginaw Valley-MI         NT     x51.92  
      24.22   27.70                                                
 -- Keiffer, Danny J          19 Saginaw Valley-MI         NT     X52.35  
      24.97   27.38                                                
 -- Lovas, Todd S             20 Saginaw Valley-MI         NT     X52.47  
      24.85   27.62                                                
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thielen, Amanda R         19 Saginaw Valley-MI         NT    2:07.85  
      29.92   32.05   33.15   32.73                                
  2 Martinez, Rebeca          21 Saginaw Valley-MI         NT    2:08.58  
      30.65   33.12   32.64   32.17                                
  3 Matti, Allie M            20 Hillsdale-MI              NT    2:18.60  
      32.80   35.32   35.22   35.26                                
  4 Bickerstaff, Bailey C     20 Hillsdale-MI              NT    2:19.69  
      32.81   35.87   35.72   35.29                                
  5 Smith, Theresa M          22 Hillsdale-MI              NT    2:31.30  
      36.40   38.01   38.64   38.25                                
  6 Patterson, Courtney M     22 Ashland-OH                NT    2:32.82  
      34.73   38.75   39.74   39.60                                
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nasser, Dylan P           18 Ashland-OH                NT    1:56.82  
      27.22   29.14   30.40   30.06                                
  2 Billiu, Phil N            18 Saginaw Valley-MI         NT    1:58.07  
      28.22   29.99   30.49   29.37                                
  3 Henning, Connor B         20 Saginaw Valley-MI         NT    1:58.30  
      28.33   29.62   30.06   30.29                                
  4 Berens, Nick J            20 Saginaw Valley-MI         NT    2:05.56  
      29.01   31.29   33.06   32.20                                
  5 Bradfield, Aaron C        20 Ashland-OH                NT    2:11.16  
      30.73   33.23   33.62   33.58                                
  6 Reventlow, Peter C        19 Ashland-OH                NT    2:13.67  
      32.03   34.32   34.18   33.14                                
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattar, Lydia R           21 Saginaw Valley-MI         NT    2:25.41  
      33.14   37.43   37.42   37.42                                
  2 Addis, Victoria M         19 Hillsdale-MI              NT    2:35.48  
      35.31   39.40   40.13   40.64                                
  3 Brightman, Sophie A       20 Ashland-OH                NT    2:39.07  
      35.70   40.47   42.04   40.86                                
  4 Wilkens, Hannah K         18 Hillsdale-MI              NT    2:39.92  
      36.77   41.21   41.47   40.47                                
  5 Camp, Destiny R           20 Ashland-OH                NT    2:42.25  
      37.67   42.31   42.01   40.26                                
  6 Trombley, Grace S         20 Saginaw Valley-MI         NT    2:43.32  
      36.62   41.75   42.92   42.03                                
  7 Miller, Taylor G          20 Saginaw Valley-MI         NT    2:45.07  
      37.10   42.10   42.93   42.94                                
  8 Bowen, Peyton E           21 Hillsdale-MI              NT    2:50.24  
      38.71   42.71   44.07   44.75                                
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yap, Shaun                22 Saginaw Valley-MI         NT    2:12.27  
      29.06   33.52   35.18   34.51                                
  2 Callis, Daniel            21 Ashland-OH                NT    2:15.95  
      30.74   34.78   35.15   35.28                                
  3 Vancoppenolle, Matthew F  18 Saginaw Valley-MI         NT    2:21.15  
      31.12   35.03   37.31   37.69                                
  4 Bernsdorf, Matthew D      21 Ashland-OH                NT    2:21.31  
      32.85   36.70   36.32   35.44                                
  5 Kovac, Kolton             19 Saginaw Valley-MI         NT    2:27.04  
      32.69   37.85   38.20   38.30                                
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Alexandra L        20 Saginaw Valley-MI         NT    5:17.90  
      29.05   31.40   31.92   32.42   32.27   32.37   32.34   32.18
      32.69   31.26                                                
  2 Staley, Erin M            20 Ashland-OH           5:27.54    5:23.93  
      29.90   32.74   32.77   33.05   33.01   32.61   32.92   32.51
      32.47   31.95                                                
  3 Houghton, Grace A         21 Hillsdale-MI              NT    5:28.20  
      30.55   33.84   33.52   33.01   33.14   33.14   33.31   32.47
      32.65   32.57                                                
  4 Dewey, Logan N            20 Saginaw Valley-MI         NT    5:29.80  
      30.74   33.78   33.70   33.25   33.09   33.41   33.39   33.33
      33.42   31.69                                                
  5 Teague, Michaela M        21 Ashland-OH           5:45.73    5:29.95  
      31.49   33.69   33.97   33.56   33.33   33.32   33.66   33.59
      32.85   30.49                                                
  6 Olander, Maddie L         21 Ashland-OH           5:40.18    5:31.48  
      29.73   32.35   33.38   33.55   33.82   33.82   33.83   33.93
      34.01   33.06                                                
  7 Vita, Mary G              19 Hillsdale-MI              NT    5:37.71  
      30.52   33.88   34.22   34.14   34.19   34.13   34.32   34.69
      34.33   33.29                                                
  8 Flannigan, Melissa M      20 Saginaw Valley-MI         NT    5:41.00  
      30.03   33.39   33.97   34.76   34.56   35.16   34.99   34.75
      35.50   33.89                                                
  9 Mathews, Cameron L        18 Saginaw Valley-MI         NT   x5:46.32  
      31.06   33.35   34.39   34.74   35.01   35.32   34.62   35.83
      36.55   35.45                                                
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deemer, Ryan R            21 Ashland-OH           4:51.18    4:45.43  
      26.48   28.75   29.61   29.17   28.99   28.50   28.77   28.74
      28.65   27.77                                                
  2 Hutchinson, Jayden        19 Saginaw Valley-MI         NT    4:48.16  
      26.17   29.12   29.43   29.68   29.44   28.98   29.03   29.35
      28.94   28.02                                                
  3 Lin, Peter                19 Saginaw Valley-MI         NT    4:56.39  
      26.44   29.00   29.62   30.03   30.01   30.25   30.22   30.57
      30.46   29.79                                                
  4 Schulz, Frederich J       20 Saginaw Valley-MI         NT    5:01.29  
      27.96   30.57   30.72   30.42   30.59   30.72   30.38   31.11
      30.96   27.86                                                
  5 Kusterer, Jake R          18 Saginaw Valley-MI         NT   x5:02.03  
      27.02   29.61   30.76   30.60   31.17   31.06   31.31   31.45
      30.27   28.78                                                
  6 Mikal, Pat N              21 Ashland-OH           5:11.96    5:20.36  
      28.49   31.60   33.70   33.60   33.60   32.73   32.24   32.18
      32.41   29.81                                                
  7 Peterson, Mark            20 Saginaw Valley-MI         NT   x5:20.90  
      28.30   31.11   32.17   32.89   33.07   33.16   33.42   33.11
      32.59   31.08                                                
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bloom, Alexa K            19 Saginaw Valley-MI         NT      59.33  
      28.16   31.17                                                
  2 Darbee, Kimble L          18 Saginaw Valley-MI         NT    1:02.43  
      29.05   33.38                                                
  3 Thompson, Sarah E         18 Saginaw Valley-MI         NT    1:02.66  
      29.53   33.13                                                
  4 Matti, Allie M            20 Hillsdale-MI              NT    1:03.56  
      29.83   33.73                                                
  5 Farris, Tiffany           20 Hillsdale-MI              NT    1:03.81  
      30.01   33.80                                                
  6 Bickerstaff, Bailey C     20 Hillsdale-MI              NT    1:03.87  
      30.13   33.74                                                
  7 Grady, Julia R            21 Ashland-OH           1:01.85    1:04.13  
      29.44   34.69                                                
  8 Leathers, Lizzie J        20 Hillsdale-MI              NT   x1:07.96  
      31.22   36.74                                                
  9 Palmer, Elizabeth A       20 Ashland-OH           1:14.28    1:10.45  
      32.58   37.87                                                
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pokley, Dalton J          20 Saginaw Valley-MI         NT      51.42  
      24.26   27.16                                                
  2 Spears, Michael S         20 Saginaw Valley-MI         NT      52.69  
      24.86   27.83                                                
  3 Kopacki, Dylan A          20 Saginaw Valley-MI         NT      52.87  
      24.82   28.05                                                
  4 Henning, Connor B         20 Saginaw Valley-MI         NT     x52.89  
      24.89   28.00                                                
  5 Goeke, Keegan T           20 Ashland-OH             53.52      53.79  
      25.34   28.45                                                
  6 Stahl, Grant C            21 Ashland-OH                NT      54.85  
      25.45   29.40                                                
  7 Nixon, Josh A             22 Ashland-OH                NT      57.12  
      26.39   30.73                                                
 -- Tansel, Jeffery M         20 Saginaw Valley-MI         NT     X56.53  
      26.12   30.41                                                
 -- Keiffer, Danny J          19 Saginaw Valley-MI         NT     X56.57  
      26.36   30.21                                                
 -- Lovas, Todd S             20 Saginaw Valley-MI         NT   X1:00.28  
      27.78   32.50                                                
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Francisco, Wilhelmina     21 Saginaw Valley-MI         NP     299.20  
  2 Caird, Elizabeth          18 Saginaw Valley-MI         NP     231.40  
  3 Lafollette, Megan         18 Saginaw Valley-MI         NP     206.00  
  4 Cronin, Maddy M           19 Ashland-OH            165.60     198.65  
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aziz, Kevin               21 Saginaw Valley-MI         NP     226.95  
  2 Ott, Justin               18 Saginaw Valley-MI         NP     216.85  
 
Event 29  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martinez, Rebeca          21 Saginaw Valley-MI         NT    4:36.81  
      29.55   33.75   34.96   34.68   39.76   39.94   33.02   31.15
  2 Mattar, Lydia R           21 Saginaw Valley-MI         NT    4:39.72  
      30.57   35.12   36.87   36.94   37.58   38.46   32.89   31.29
  3 Wilkens, Hannah K         18 Hillsdale-MI              NT    4:51.65  
      30.34   35.71   38.73   37.82   42.43   42.64   32.23   31.75
  4 Ellingson, Anika G        21 Hillsdale-MI              NT    4:54.01  
      31.87   36.14   38.64   38.25   40.12   40.15   34.67   34.17
  5 Sobell, Alicia M          20 Saginaw Valley-MI         NT    4:56.85  
      31.36   35.37   38.34   36.95   43.32   43.80   34.63   33.08
  6 Darbee, Kimble L          18 Saginaw Valley-MI         NT   x4:59.66  
      31.28   35.52   38.23   37.84   43.62   44.27   35.05   33.85
  7 Olander, Maddie L         21 Ashland-OH                NT    5:03.61  
      32.58   37.87   40.81   39.32   42.70   42.71   34.67   32.95
  8 Camp, Destiny R           20 Ashland-OH                NT    5:27.81  
      34.39   44.07   43.58   42.58   42.06   44.91   40.45   35.77
 
Event 30  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nasser, Dylan P           18 Ashland-OH                NT    4:10.19  
      25.79   29.78   32.37   31.80   36.12   36.60   29.29   28.44
  2 Yap, Shaun                22 Saginaw Valley-MI         NT    4:15.79  
      25.88   29.73   34.86   33.81   35.43   35.99   30.92   29.17
  3 Georgiadis, Chris B       22 Ashland-OH                NT    4:16.32  
      27.17   30.26   33.13   32.40   37.44   38.51   29.01   28.40
  4 Hutchinson, Jayden        19 Saginaw Valley-MI         NT    4:24.22  
      26.94   30.16   34.85   34.13   38.40   38.46   31.76   29.52
  5 Vancoppenolle, Matthew F  18 Saginaw Valley-MI         NT    4:29.71  
      28.12   33.84   35.97   35.14   37.88   38.94   29.89   29.93
  6 Martucci, Chris W         21 Ashland-OH                NT    4:35.96  
      28.79   34.48   37.18   37.78   37.31   39.28   31.22   29.92
 -- Bernsdorf, Matthew D      21 Ashland-OH                NT   X4:30.51  
      28.65   32.73   36.76   35.95   36.89   37.67   32.09   29.77
 -- Feuerstine, Kyle B        18 Ashland-OH                NT   X4:33.15  
      29.13   32.97   35.34   35.45   39.15   40.16   31.63   29.32
 -- Callis, Daniel            21 Ashland-OH                NT   X4:44.12  
      29.28   34.44   37.88   37.32   39.55   39.64   33.85   32.16
 
Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saginaw Valley State Universit-MI  'A'                 NT    1:39.06  
     1) Bloom, Alexa K 19               2) Davis, Alexandra L 20          
     3) Grashuis, Taylor A 20           4) Soenksen, Melanie A 21         
       24.90    25.40    24.80    23.96                                    
  2 Ashland University-OH  'A'                             NT    1:40.13  
     1) Grady, Julia R 21               2) Reichard, Grace C 22           
     3) Zaper, Jessica M 18             4) Brightman, Sophie A 20         
       25.89    23.99    24.63    25.62                                    
  3 Hillsdale College-MI  'A'                              NT    1:42.49  
     1) Heeres, Katherine E 19          2) Addis, Victoria M 19           
     3) Farris, Tiffany 20              4) Rao, Emma J 19                 
       25.58    25.44    25.68    25.79                                    
  4 Saginaw Valley State Universit-MI  'B'                 NT    1:45.54  
     1) Thompson, Sarah E 18            2) Dafforn-Koebler, MacKenzye L 20
     3) Flannigan, Melissa M 20         4) Jewell, Aaryn L 20             
       26.90    26.44    26.57    25.63                                    
  5 Ashland University-OH  'B'                             NT    1:48.89  
     1) Kassinger, Marissa A 18         2) Palmer, Elizabeth A 20         
     3) Staley, Erin M 20               4) Teague, Michaela M 21          
       26.57    28.16    27.16    27.00                                    
  6 Hillsdale College-MI  'B'                              NT    1:52.24  
     1) Steyer, Taylor A 20             2) Wilkens, Hannah K 18           
     3) Bowen, Peyton E 21              4) Matti, Allie M 20              
       26.89    28.25    29.49    27.61                                    
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saginaw Valley State Universit-MI  'A'                 NT    1:27.79  
     1) Kopacki, Dylan A 20             2) Lin, Peter 19                  
     3) Billiu, Phil N 18               4) Amick, Kyle J 18               
       22.29    22.02    22.52    20.96                                    
  2 Ashland University-OH  'A'                        1:30.52    1:28.55  
     1) Keilholz, Ben A 21              2) Goeke, Keegan T 20             
     3) Nixon, Josh A 22                4) Georgiadis, Chris B 22         
       22.29    21.56    21.80    22.90                                    
  3 Saginaw Valley State Universit-MI  'B'                 NT    1:30.09  
     1) Berens, Nick J 20               2) Modglin, Sanders M 18          
     3) Schulz, Frederich J 20          4) Pokley, Dalton J 20            
       22.88    22.54    22.80    21.87                                    
  4 Saginaw Valley State Universit-MI  'D'                 NT   x1:31.94  
     1) Henning, Connor B 20            2) Kovac, Kolton 19               
     3) Tansel, Jeffery M 20            4) Kusterer, Jake R 18            
       22.74    23.27    23.46    22.47                                    
  5 Ashland University-OH  'B'                             NT    1:34.97  
     1) Bradfield, Aaron C 20           2) Mikal, Pat N 21                
     3) Reventlow, Peter C 19           4) Deemer, Ryan R 21              
       23.70    23.29    25.30    22.68                                    
  6 Saginaw Valley State Universit-MI  'C'                 NT   x1:35.60  
     1) Jones, Parker 19                2) Peterson, Mark 20              
     3) Keiffer, Danny J 19             4) Lovas, Todd S 20               
       24.01    24.25    23.98    23.36                                    

PrestoSports